Zaujímavosti

Tokio - hlavné mesto, 11.6 mil. obyvateľov. V roku 1964 tu boli konané olympijské hry. Nachádza sa tam Tokijská knižnica, ktorá obsahuje viac ako 6.3 miliona kníh. Známy je teroristický útok na metro s pomocou nervového plynu, kedy zahinulo 11 ľudí a ďaľších 5000 bolo zranených.

Kimono - tradičný odev, ktorý sa do Japonska dostal pravdepodobne v 13. storočí z Číny

Karaoké - spievanie v reštaurácii za pomoci obrazovky s textom k vybranej pesničke

Kabuki - päťhodinové divadelné predstavenie

Najvyššia hora Japonska - Fudži - 3.776 metrov nad morom. Sopka naposledy vybuchla v r. 1707. Hora Fudži (Fuji) je súčasťou národného parku Fuji-Hakone-Izu. Vrchol hory Fudži je zasnežený.
Japonská priekopa - hĺbka priekopy je až 10.374 metrov pod morom
Prvý podmorský tunel na svete - medzi ostrovmi Kjúšú a Honšú

Nagano - Judanaka, horské kúpele, kde sa kúpu v zime opice. Chrám Zenkódži zo 7. storočia, Múzeum Togakure rjú nindžucu s artefaktmi nindžov, Olympijské mesto, v ktorom sa konali zimné olympijské hry v r. 1998

Sapporo - Olympijské mesto, v ktorom sa konali zimné olympijské hry v r. 1972

Bonsaj – miniatúrny stromček, ktorý sa takto prispôsobil ťažkým životným podmienkam

Jakuza – japonská mafia (100 000 členov), ktorá sa stará o „verejné blaho“. Prenikla všade a vláda by bez jej existencie zrejme padla. Zločinci vlastne držia zločinnosť v norme a zabezpečujú napríklad aj ochranu zahraničných návštev...
Festivaly – v Japonsku sa konajú festivaly na úplne všetko (snežné, jarné, letné, plodnosti...)

Písmo – majú tri druhy písma (hiragana, kandži, katakana) a navyše používajú aj latinku. Všetky systémy sa miešajú v jednej vete alebo dokonca slove!
Metro – niektoré zastávky sú na prvom poschodí obchodných domov, čo je nesmierne praktické. Má však aj nevýhody, napr. počet cestujúcich – ak je ich priveľa na každej zastávke metra sú muži v pekných uniformách a rukavičkách, ktorý ľudské končatiny a ich majiteľov zatláčajú do vozňov.

Čaj – Japonci majú na pitie čaju rituály. Mnohí Japonci si dokonca berú hodiny s učiteľom aby ich učil piť čaj. Každý pohyb ruky je predpísaný.